About

Tony Štefunko

Photographer

profesionál bez obmedzení 

Tony Štefunko mal už do mladosti záujem o film, fotografiu , divadlo, či hudbu. Preto bolo jeho celkom prirodzenou voľbou venovať sa štúdiu fotografie, ktorá by ho v profesii fotografa dostala „ až na dosah“ k ľudom, ktorých predtým obdivoval a mal rád. Druhým predpokladom, čo ho prirodzene posunul k povolaniu profesionálneho fotografa, bol taktiež jeho dlhoročný záujem o reportážnu, ale aj ateliérovú fotografiu. Kde si v teréne chcel vyskúšať svoju pohotovosť a zmysel pre presný  a silný moment. Potom zasa v ateliéri, možnosť pripraviť si podmienky pre záber, presne podľa svojich predstáv, prípadne podľa zadaných podmienok klienta. 

Po skončení štúdia fotografie

a krátkeho obdobia ateliérového fotografovania sa Tony rozhodol prijať neľahkú výzvu, keď žil a pracoval 4 roky v Anglicku , Škótsku a Nórsku. Tam okrem iného spoznal a zdokumentoval klubový život a pracoval aj na osobitých portrétoch, ale aj vlastnej voľnej tvorbe. Zásadnou, profesnou skúsenosťou pre Tonyho, ako fotografa potom bolo dlhoročné, úspešné pôsobenie vo  viacerých periodikách. Vydavateľstva Starproduction / Slovenka, Top Cars, Star, Metropola, Praktická Slovenka, Slovenka …/. Kde publikoval svoje fotografie z módy, reportážne fotografie, ateliérové práce, zaznamenal módne prehliadky, eventové a spoločenské akcie. Premiéry filmov, divadiel, koncerty, či plesy. Tu sa dlhé roky stal doslova nepostrádateľným pilierom týždenníka Slovenka. Ktorý staval svoje stránky aj na jeho originálnom videní a pohľade na svet. No ako človek, čo potrebuje nové obzory a profesionál, ktorý hľadá neustále nové výzvy prijal potom celkom prirodzene ponuku práce v Spoločnosti 7 PLUS. Kde pracuje v najpredávanejšom časopise na Slovensku týždenníku Plus 7 dni / ale aj pre časopisy Šarm, denník Plus jeden deň, a periodiká Poľovníctvo  a rybárstvo, Zdravie, Baječna žena/. Dokumentuje spoločenské, charitatívne akcie, politické zasadnutia, štátne projekty, pracuje na sociálnej fotografii a pohotovo zachycuje aj mimoriadne udalosti. 

Čím sa  vlastne fotograf Tony Štefunko líši od ostatných fotografov?

Všetci, ktorí s ním už spolupracovali, tak ako ja, ktorý som s ním ako redaktor a reportér Slovenky pracoval skoro denne 5 rokov? Najmä jeho úplnú otvorenosť, empatický prístup a potom totálne nasadenie profesionála. Vie sa ako dokonalý univerzál, čo už má za sebou tisícky hodín, ako v teréne, tak aj v ateliéri, či pri práci s post produkciou fotografie, okamžite zorientovať v priestore a čase. Vie vyhodnotiť skvele situáciu, do ktorej je postavený. Práve obrovská, dennodenne opäť overovaná, skúsenosť z praxe v denníkoch, týždenníkoch, mesačníkoch a iných periodikách, spoľahlivosť v najvyššom nasadení a v akomkoľvek čase. /ako aj práca v ateliéri / z neho robia skutočne spoľahlivého, ojedinelého profesionála – umelca fotografie. Ktorý má  „citlivé oko“ pre zaručený záber a dokáže v priebehu jedného dňa odviezť obrovské penzum práce, čo je výnimočná a o jej kvalite a nadčasovosti nemusíte mať vôbec pochýb.

Andrijan Turan, redaktor Exclusive Magazine, Dotyky a šéfredaktor Selection magazine

    

 
Clients


  • markiza
  • news and media holding
  • jumpingjoe
  • plus 7 dni
  • love for tennis